terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

Need answer please and this a part 1 to this math hw spam
who was first latvian president?​
what is the opposite of 13?​
My actual weight is 112 pounds. The bathroom scale says that I weigh 111.1 pounds. The scale at the doctor's office gives a reading of 114.8 pounds. What is the
5x-10y+15z find the equivalent expression by factoring
what role does gravity play in the formation of a new star​
When 50% of a number is added to the number, the result is 195. What is the number?
8.4 divided by 10 = ?
A. He comes on feet. B. He comes on foot. Which one why?
A payment made to expedite or to secure the performance of a routine governmental action is called a