ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Nancy gets a weekly allowance or $18. She spends $3 each week on art supplies. She splits the rest of her allowance into equal amounts for snacks, games, and sa
NEED HELP ASAP PLS! Part A Which sentence best describes the reaction of the Jews in Holland to the new anti-Jewish laws, according to Anne Frank: The Diary of
Does somebody knows this one?
THE GIVER QUESTIONS ( CHAPTER 10)
If Mendel’s work was never discovered, how would that affect genetic information today?
costco is selling small and large bouguets of roses. 1 small bouquet and 6 large bouquets cost $372. 4 small bouquets and 12 large bouquets cost $780. How much
Discuss the development of biotechnology in the Philippines when compared to other developing countries.
Write an advice sheet on a girl attending a high school exam.
Hello, I have a question, I would be glad if you can help. What should the speed ω be for the arms to be fully opened?
what is 25/5 as a whole number ?