moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

How do I describe the shape of a histogram?
list the ways you can preserve soft tissue as a fossil
as you increase the temperature of a solute it's solubility​
history of Santa Fe how was it colonize
Identify and describe how graphs and Charts could play a role in your life, community current and future career
In a Right Triangle, with a hypotenuse of 15cm and opposite side of 12cm. How do I find angle x using trigonometric ratios. The angle is opposite side 12. I now
what is true about ice and liquid water
I'm over thinking this please help it is multiple choice
The ratio 60 : 48 in its simplest form
Why did Hadrian build a wall in northern Britain