mykellmiles11099 mykellmiles11099
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $96 on trash cans. If each trash can cost $24, which equation will tell you how many trash cans Stephanie bought?

Respuesta :

emileesellen
emileesellen emileesellen
  • 03-03-2021

Answer:

$96 divided by $24 = 4

Step-by-step explanation:

Hope this helps :D

Answer Link
rcsmlove17 rcsmlove17
  • 03-03-2021

Answer : 96 divided by 24 = 4

Step-by-step explanation:

24 x 4 = 96

Answer Link

Otras preguntas

If a bowling ball were moved from Earth to the moon, how would it's weight and mass change? A. The bowling ball would weigh the same, but it's mass would increa
Polymers are formed by joining several units called monomers.what does the term monomer refer to? the answers are a unit made up of several compounds a unit ma
Approximately how long has the Moon been geologically inactive? A. 1 billion years B. 3 billion years C. 4 billion years D. 4.5 billion years
A chef cooked seven kilograms of mashed potatoes for a dinner party. If the guests only ate three-quarters of the amount he cooked, how much did they eat?......
A cliché is a _______ expression. A. worn-out B. foreign C. new D. wordy
What percent of 925 is 37%
The organ with the most acidic contents in the digestive system is the a. pancreas c. stomach b. mouth d. small intestine
five ninths times the difference of f and 32
Approximately how long has the Moon been geologically inactive? A. 1 billion years B. 3 billion years C. 4 billion years D. 4.5 billion years
A camera is an example of ____. a. an experiment c. technology b. a robot d. a scientific method