lilboy8833 lilboy8833
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A recipe calls for 1/3 cup of sugar for every 1/2 teaspoon of vanilla. What is the unit rate per teaspoon? Remember to divide to find unit rate. Unit rate is the value of one item per something.

Respuesta :

alm22
alm22 alm22
  • 04-05-2021

Answer:

0.6 I think ........................

Answer Link

Otras preguntas

Assertion (A): Oxygen is essential for all aerobic forms of life.Reason (R): Free oxygen atoms combine with molecular oxygen to form ozone.​
went into a local shop and bought four items. I paid a total of $7.11. Oddly enough, I noticed that the product of the four prices was also $7.11. How much did
find solutions to the linear equation y = − 3 x − 3
Which of the following is an example of a learned behavior? a Eating food b Finding food c Hibernating d Migrating
when did ulysses s. grant join the american civil war
പിരിച്ചെഴുതുക കയ്യിൽ
Please answer 10 points fast!!!!
Using the period table of elements of oxidation numbers 1
2x/3 - 3x/8 = 7/12 Please explain. I need help.
I need a love poem for my beloved. poem should be must 3 stanza ​