prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Why did Churchill replace chamberlain as Britain’s new prime minister shortly after world war 2 began
What as the Supreme Court decision in Korematsu v. United States? A. The government was allowed to take away individual rights in times of war. B. The governmen
What is 2 1//2 divided by 5/12?
What is the five-number summary for the data set? 58 34 47 28 52 60 53 44 36
how does soil structure affect the characteristic of soil A. it determines the acidity of soil.B. it determines the available nutrients of soil. C. it determine
The chess club is selling drinks during the track and field event. The club purchased water, juice boxes, and pouches of lemonade for the event. They spent $138
In the early 1800s, society considered temperance to be an acceptable cause for female reformers because this issue related to
David’s report is an example of what kind of report?
Lisa adds her co-worker Renald to a meeting and removes her secretary Olivia from the meeting. What will happen as a result? Only Renald will receive a message
two functions of centrioles