We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

6. Describe the effects of air raids and bombings on London. What did people do?
when it comes to government Americans value what principles
Some irrational numbers are integers. True or false? Explain your choice.
What is the term used to describe a person who served a ruler or prince? a. courtier b. Renaissance man c. humanist d. sprezzatura
What should prewriting help a writer do
Question 1. The opposite of -4 is? A: 4  (picked this one)  B: _4 C: -(-(-4)) D: -|4| Question 2. The opposite of -10 is? A. -(-(-10)) B. -10 C. 10 (picked thi
A yard fabric costs $12.99. How much will 2 feet cost?
What is k^2 multiplied by y^2
How do the symptoms of depression compare to those of attempted suicide?
what's the relationship between 0.5 and 0.05