cawyatt5
cawyatt5 cawyatt5
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60. How much would 3/4 of a pound of apples cost? Enter your answer in the box.

Respuesta :

wickerh23
wickerh23 wickerh23
  • 04-01-2017
Your answer is 0.3.  
What you needed to do is take 3.60 and divide it by 3/4.  That is how you get the 0.3 answer.
Answer Link

Otras preguntas

is 1/3 less than 1/4
should the government help refugee people?
When the media tries to stir up public opinion by reporting the news in a sensationalist manner, the practice is known as A. select journalism. B. traditional
what type of government did Jean Jacques Rousseau want?
When a cold can of soda is insulated, the heat flow into the can on a hot day ____. a. increases c. stays the same b. decreases d. both b and c
Do you think the heart muscle has the same structure as the arm muscle
Why was the term political machine used to describe corrupt political systems in the late 1800s?
Which of the following is not a type of computer network Options Local Area Network Metropolitan Area Network City Area network Wide Area Network?
As a liquid is added to a beaker, the pressure exerted by the liquid on the bottom of the beaker ________.
do judiasms believe in the after life