dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

will give star if answerd correctly
Show calculation for the density of unknow liquid trail 1
1.Tawag sa gobernador ng egypt?​
Find the missing length indicated Thank you!
how wide and how long is the actual swimming pool
Which of the following sentences is correct? Los pájaros hacen guau-guau. Los pájaros hacen miau-miau. Los pájaros hacen pío-pío.
what is 11/21 as a decimal rounded to a 3 decimal places?
Which mountain range is larger? Appalachian Mountains Mississippi Mountains Rocky Mountains Mount Rushmore
Describe why the first year of college is the most critical year?
I forgot how to multiply by division and multiplication. It’s been such a long time since I’ve done it i’ve practically forgot how it even works. Can anyone exp