MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Although los angeles is infamous for its air pollution and smog, there are many parts of la where the air is quite nice, especially in the mountains and by the
9th out of 10 questions
iron oxide can be reduced to metallic Iron by heating it in the presence of carbon balance the following equation then determine the ratio of C to F E in the r
Geometry math question no Guessing and Please show work
Sorry for bad picture, but I don’t know how to find the missing answer please help!
What is the point-slope equation of the line? Help me please):
How many of rhe thirteen states needed to approve a low before it could passed, under the articles of confederation?
1. How does the way Benedick and Beatrice speak to each other demonstrate their feelings for each other?
A credit customer paid $850 toward his accounts receivable. The accountant recorded a credit to the revenue account. This error would cause __________.
What's healthier? Honey or Agave? Why?