nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

How should the front of an enclosed trailer be?
How do I solve this? (See attachment)
Which angle is an acute angle? (Full question above)
mrs jones attended a southern living Home party she purchased a vase which cost $34.99 The shipping charge was three dollars and 8.25% sale tax was paid on the
Draw to show the numbers write the number to solve. Charlie gathering apples pears and plums the number of apples and p
What type of government developed Egypt after 3100 BC.?
please solve this equation​
Where have geostationary satellites been placed? A) above the equator B) Florida C) along the highest latitudes D) Texas E) along the tropic of Capricorn
HELP ASAP PLEASE I HAVE 3 MORE MINUTES will mark brainliestWhat are the 8 principles of design and how do artists use these?
What is DC in electricity mean?