teresayarelisaox9h8h teresayarelisaox9h8h
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

Pens are on sale for 3 pens for $6 Karen bought 3 pens Leo bought 1 pen how much more did Karen spend than Leo

Respuesta :

jarens
jarens jarens
  • 03-10-2017
If the correlation is correct, then 1 pen would be equal to $2. In this case, karen spent $2 for each pen for a total of 3 pens for $6. If Leo bought 1 pen, he would spend $2. So, $6-$2=$4. Karen spent 4 more dollars than Leo. If this helped, please mark me brainliest, thank you and if you need more help, feel free to message me! 
Answer Link

Otras preguntas

what is 61/8 as a mixed number
Does this graph represent a proportional relationship? Explain.
Use the distributive property to write equivalent expressions.
3 of 10 Find two integers whose sum is 7 and product is 12
Which speed is the fastest? A 18 feet in 30 minutes B 90 feet in 3.5 hours C 50 feet in 1.5 hours D 8 feet in 15 minutes
The regular price of a box of granola is 6.36. Today there is a special deal for 3.56 off each box. How much does a box of granola cost with special deal
What is 160% of 40? Four students solved this problem and their work is shown below. Choose the student whose work is correct. Cam's work. 16 times 40 = 00 .00
It is more difficult to remove a proton from an atom than an electron. Which of the following force must be overcome to remove a proton from an atom? A) centrif
For what value of x will the expression be undefined
Find the x- and y-intercepts of the graph of the linear equation 2x+3y=12