Seudónimo Seudónimo
  • 03-11-2015
  • Mathematics
contestada

a shopper bought a 15 pound bag of oranges for $23.25 what was the unit price

Respuesta :

nislam1130
nislam1130 nislam1130
  • 03-11-2015
so in this case first you have to know how to findout the unti rate to find out the unit rate you have to dvide the total number (23.25) by the number (15) so first i divide 23.25 and 15 in a calculator and the answer is and i get (1.55) so just put this in your mind and try to understand what i just show you, i hope you rate my answer, i am a ESL student problem with english. thankyou. :)
Answer Link
TSO
TSO TSO
  • 03-11-2015
15 lb bag for 23.25

Divide both numbers by 15

1 lb bag for $1.55
Answer Link

Otras preguntas

Fourteen-year-old Greg has begun to challenge many of his parents' values and to express his own set of highly idealistic standards. Compare and contrast the ex
which statement describes a difference between the philosophies of Thomas Hobbes and john locke?​
What time that take if wavelength 1/10^8 and 3*10^8 m/s?
Message from the help book ?? PLeASE ASAP please Please !!!!
What is the remainder in the synthetic division problem below?1/ 4 6 -2A. 7B. 6C. 9D. 8
Which of the following is the clearest and most effective sentence?
James sets off from home on his bike.The graph shows his journey.A)what is James average speed on his outward journey?B)How long does he stop for?C)What is Jame
How do I graph this?
Sparta had and how it felt about foreigners.
ASAP!!!!! Help please ‼️