23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the atomic mass of chromium it’s composition is 83.79% with a mass of 51.94 amu; 9.50% with a mass of 52.94 Amu; 4.35% with a mass of 49.95 amu; 2.36%
Read the passage: And walk among long dappled grass, Which choice identifies and interprets the figurative language Yeats uses in the passage? A. The narrative
EASY MATH PROBLEM!!!!!!! The number 75 is decreased by 40%, then the result is again decreased by 40%. What is the final result?
Rose purchased patio furniture for $438.00 at a 40% off sale. what was the original price of the patio furniture?
In sea water there is 5% of salt. How much seawater do you need in order to get 17.25 lb of salt?
How do you say, "carlos is going to play soccer" in spanish? (1 point)?
what muscle is attached to a bone by a tendon
Two interior angles in a triangle measure 101 degrees and 34 degrees. What is the measure of the third angle?
2 - 3 x 2 squared plus 5x minus 9 x 4 Square
In the equation f(x) = x²+2x+3, there are 2 root. true or false?