reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

LOOK AT THE PICTURE!!
An individual with a mass of 105 kg moves forward with a momentum of 575 kg-m/s. How fast are they traveling?
Can somebody help me I'm about to cry yall.
What is the purpose of a "coup d'etat
What type of function can be used to model the scenario?Burton Guster invests $15,000 into an account that earns 6.5% compounded annually.LinearExponentialQuadr
The recycling center collected 48,000 ounces of aluminum cans last week. How many tons of aluminum did the recycling center collect?
What is the value of x in the figure below? PLEASE Help
Given the set of data below, which measure(s) will change if the outlier is removed? (Check all that apply.) 4, 7, 9, 9, 10 O mode O median O mean Orange
Describe two functions of blood.
Which social class was at the bottom of society in the South?