princekendal200 princekendal200
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

John purchased 1/4 lbs of hamburger for $0.75. How much did the hamburger cost per pound?

Respuesta :

Thirty31One
Thirty31One Thirty31One
  • 01-03-2016
0.75 × 4 = $3 the burger costs $3 per pound
Answer Link
olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-03-2016
Cost per pound is the cost for 1 pound of the hamburger.

1/4 lbs  cost $0.75

1 lb would definitely cost  0.75 ÷ 1/4

                                         = 0.75 × 4/1 = 3

Therefore cost per pound = $3.00
Answer Link

Otras preguntas

rename the number 120,000 ten thousands
Forty words in FRENCH to answer- what do you like to do during the summer holidays?
Why is photosynthesis a chemical change?
Why might a scientist need to repeat an experiment
663 rounded to the nearest ten and hundred
Which presidential power is a check on the authority of the judiciary?
Is 41/50 closer to 9/11 or 10/11
is 8.33333333 a rational or irrational number
Forests in New England helped colonists establish settlements by providing
what is the relationship between the 6s in the number 660,472