shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

A bakery used 475 pounds of apples to make 1000 apple tarts. each jar contains the same amount of apples. how many pounds of apples are used in each tart.
a car is purchased for 26,000 after each year the resale decrease by 35% what will the resale value be
How does one determine when an ecosystem is in balance
You can buy 3 sandwiches for $4.95 or you can buy 4 sandwiches for $6.72 which is the better buy
Muslim achievements include all of the following except a) inventing the arch b) introducing Aristotle to the Christian West c) inventing algebra d) correcting
Temperature measures: a. the kinetic energy of the random motion of molecules in an object. b. the kinetic energy of the average motion of molecules in an obj
How to calculate fractions smallest to largest?
whats the LCM of 63 and 84
I need help on this math problem pic^^^^^
what is the answer to 6 – 4r = -3r