AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

________is used in computers to communicate with wireless keyboard, mice and printers.
How is 1/4 greater than -1/2
Jaquon made 252 calls in 36 days. What is the average number of calls he made in a day?
Why did Pericles call his government a democracy?
The number of transistors per square inch on an integrated chip doubles every 18 months. this observation is known asâ ________ law.
Two things that can have a flame are a candle and a _
An analogy makes a comparison between objects based on their similar qualities. Cassidy wanted to create an analogy for the motion of atoms in solids, liquids,
Scenario b. at a business convention, you meet the managers of many organizations. you find that they hold different job titles. paul is the vice president for
the greatest wind speed ever recorded on earth's surface is 231 miles per hour. what is the speed in kilometers per hour
While primary production refers to the synthesis of plant material, secondary productivity refers to the synthesis of _____.