rleadum rleadum
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

0.75 tons of dirt cost $150.00. what is the price per pound of there are 2000 pounds in a ton

Respuesta :

rejkjavik rejkjavik
  • 02-08-2018

we are given

1 ton = 2000 pounds

so,

0.75 ton=2000*0.75 pounds

0.75 ton=1500 pounds

0.75 tons of dirt = cost 150

so,

1500 pounds of dirt =$150

1 pound of dirt =$(150/1500)

1 pound dirt = cost $ 0.1..............Answer

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me ?????
A stone falls from ledge and takes 16 seconds to hit ground. The stone has an original velocity 0 m/s, How tall is the ledge?
Write 0.632 in 2 forms
What number is 10,000 less than 337,676?
factor the question=x^2-14x+49
Can some one help me ? ???
is -n always sometime or never a positive number ?explain
What is the GCF of 32 and 48
what is 12,430,090 in expanded form
what is the place underground where plates start to slip called.