chrisfrezar chrisfrezar
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy

and please explain

Respuesta :

asdfasdf
asdfasdf asdfasdf
  • 03-09-2014


30 pack.

if you buy 2 12 packs, it will cost 9.54 and that's only 24 pencils.

Answer Link

Otras preguntas

At a high school, the ages of all employees during the last ten years are normally distributed. It has been calculated that 95.4% of the ages fall between 22.1
Can iron-deficiency provide natural immunity against parasites?
will give brainliest to correct answer
Porque es importante conocer y analizar los vicios del lenguaje?
Tell us this if you have a job or allowance how much do you take home per week? need help!
What’s the answer to this problem?
What is the sum of the diagonals in a rectangle whose area is 25v3 and whose width is 5?
Please help with this question!
HELPPPPPP PLEASEEE, I REALLY NEED HELP ON THIS!! THANK YOU IF YOU DO HELP Researchers in Tokyo recently discovered that a layer of dead bacteria can protect liv
Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ... I need help….