howardbrown805 howardbrown805
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

the weekly cost per person to rent a cottage on a lake varies inversely with the number of people who share the cost..4 people share the cost, each one pays $312.write an equation relating the cost per person c and the number n of people who share the cost.

Respuesta :

JiakSai
JiakSai JiakSai
  • 04-09-2018

Total cost = $312 x 4 = 1248


Number of people = n

Cost per person = c


c = 1248/n

Answer Link

Otras preguntas

Identify the isotope that has atoms with 117 neutrons, 77 protons, and 77 electrons. 1. None of these 2. 194Ir 3. 77Pt 4. 117Hg 5. 117Os 6. 194Au 7. 77Ti
What is the definition of supercalifragilisticexpialidocious.
Your employer is paying 100% of a health plan that costs $7,200.00. How much are you paying?
PLSS HELLPPP MEEE WILL MARK BRAINLIEST
Which of the following best describes a mandate? A. Set of beliefs about how the world ought to be B. An official order to take authorized action C. Person in c
How were Muslims able to spread their influence throughout the world?
Evaluate the expression shown below and write your answer as a fraction in simplest form. -8/9 + 7/6
????????? Any help :)
How many protons are present in an atom which has an atomic number of 47? Answer in units of protons.
pla help,ill give brainliest