samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

which of the following statement applied to the old kingdom
Which type of network is the Internet? The Internet is an example of a _______________ network.
Help me! what is the slope of line h of the equation is y=3
A total of 396 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. There were 54 fewer student tickets sold than adult tic
Some people advise that in very cold​ weather, you should keep the gas tank in your car more than half full. Lou​'s car had 6.7 gallons in the 16​-gallon tank o
Which of these is an example of European imperialism in Africa? A) Africa is rich in natural resources such as gold, diamonds, and oil. B) Large plantations in
A family spent $186 per week for food. This was 20% of its weekly income. What was the weekly income?
Today, the average adult sleeps __________ than the average adult in the 1800s.
Using this map you can determine that A) Mongolian khans had lost control of their empire. B) Europeans were barred from participating in trade. C) there
A ski starts from rest and slides down a 22 incline 75 m long. if the coefficient of friction is 0.090, what is the ski's speed at the base of the incline?