ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Following the rejection of his latest novel, Jahir experienced an inability to make some movements with his right hand. While he was unable to write, he could s
Line m passes through point (5,- 8) and has a slope - 3. What is the equation for the line t-slope form?
Rafael has 19 shirts to fold. Let N be the number of shirts he would have left to fold after folding F of them. Write an equation relating N to F. Then use this
A sedimentary rock containing a fossilized sea shell was found. What does this tell about the area at the time the rock was formed? The area was under water. A
Which force makes an object free fall? Wind Gravity Fluid forces Friction
Your company collects and stores security camera footage. Within the first 30 days, footage is processed regularly for threat detection, object detection, trend
what is admitted from beta radiation?
You are the sole provider for your family , your family is depending on you. Would you blow whistle or not ? Why or why not? What will y’all do and explain your
Two trains each make a journey of 330km. One of the trains travels 5km/h faster than the other and takes 30 minutes less. Find the speed of the trains.
write the equation of the line is perpendicular to the line y=-1/5x+9 and passes through the point -2 ,-2