justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? Thank you!
All of the following arguments are made in the DoI (Declaration of Independence) except... Checkbox: That people have rights that cannot be taken away. Checkbox
Question 19. A group of students observed and measured various characteristics of a stream for one day. Which statement about the stream is most likely an infer
Last year the Chester company increased their equity. In 2020 their equity was $49,136. Last year (2021) it increased to $54,912. What are causes of change in e
Léa un film à la français avec Charles. Les deux amis (the 2 friends) des bonbons. Caroline et Stéphanie son iPod dans un coin . télévision et ils Marie, elle
A force can make an object change direction, SLOW DOWN or SPEED UP Copy the sentence, changing the words in italic to the correct scientific terms​
guys is this sas sss or not enough information
A chicken is traveling at a speed of 9.3 mph. How far does it get in 30 minutes? A) 27 miles B) 4.65 miles C) 18.6 miles please don't guess :(
I NEED HELP ASAP PLEASE NO LINKS!!!
Simplify (sinA +cosA) (sinA-cosA) ​