Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

if 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?

Respuesta :

Jeanne080
Jeanne080 Jeanne080
  • 03-04-2016
4.20/7 = $0.6 That's for ONE candy Then do this : 0.6* 12 = $7.20
Answer Link

Otras preguntas

¿Cómo se dice it is 1:50? (the formal way => 10 to 2)
A triangle has an area of 36 cm². The base and height are scaled by a factor of 5. What is the area of the resulting triangle? step by step please
Solve 1) 3x - 10 = 5x + 22 step by step please!!
how many super bowls did the indianapolis colts play when Peyton Manning Was the Quarterback?
wind is related to the movement of warm and cold air masses. Which kind of heat transfer does this represent? A. absorption B. radiation C. conduction D
An athlete took forward and backward steps of equal distance to warm up before his race. After taking 10 steps total, he was back at his starting position. How
What is the object distance? you will need to use the magnification equation to find a relationship between s and s′. then substitute into the thin lens equatio
On a piece of paper, use a protractor and a ruler to construct △ABC with AB=4 in. , AC=4 in. , and m∠A=60° . Which statement is true about this triangle? A)
Best of the expert paine believes that the monarchy in england
James purchased five bonds of face value of $1,000 that paid 5% annual interest rate. the total annual interest income of james is _____. how do you work this p