micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

Given ~ and AB = 20, CA = 8, and US = 9, what is ST? Does anyone know?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
why was slavery important to texas and other southern states
The variables x and y are directly proportional, and y = 2 when x = 3. What is the value of y when x = 9 ?
why was slavery important to texas and other southern states
The sum of two consecutive integers is less than 83. Find the pair of integers with the greatest sum.
Given CDEFG ≌ HIJKL and CD = 12, DE = 13, EF = 10, FG = 11, and GC = 8, what is HI? Does anyone Know ?
Which of the following choices is NOT considered an environmental stressor? A. flashing lights B. heavy traffic C. cancer D. loud noises
how can changing improper fractions to mixed numbers help me determine between which two whole numbers a fraction lies
In what direction does an applied force move an object? A. in the same direction as the force B. independent of the force C. in the opposite direction of th