spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

What is one activity that has impacted biodiversity?
Brenda has three times more quarters than Lisa has. Brenda gives 20% of her quarters to Lisa, but she still has $1 more. How many quarters does Lisa have in the
Aggregate supply is best described as the total output of all products and services. point of equilibrium. nation’s real gross national product. excess supply i
What is sars-cov-2 nucleic acid type
What is the missing term that makes these ratios equivalent? 1.5:3, 31.5:____
x/3 ≥−33 solve for x answer must be simplified
How many houses are on Prince Street?
the steps of self pollination. In your own words, describe what happens in each step. pls give me 5 step in order
What is the mass in grams of 1.00 gal of water? The density of water is 1.00 g/ml.
If y=5sin (3x -40)Calculate the frequency and period​