lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

70 POINTS!!!! This is my fourth time asking, PLEASE HElP!!! What is the domain of the following points?(The following points are on the image below) A {-7, 3, 7
How are you feeling today
What is the formula of Sodium Sulfide? A) Na3S₂ B) NaS₂ C) Na₂S D) Nas
why did el patron save matt’s brain in the first place
26. Which of the following is an equation for the line that is perpendicular to the line y = 2x - 9 and passes through the point (-4,5)? A. y = 2x+7 B. y = -1/
Solve the equation. 1 1 ²x+3-2x = 4+²x+5 4 If necessary: Combine Terms Apply properties: Add Multiply To start over: Subtract Reset Divide​
Right triangle abc is on a coordinate plane. segment ab is on the line y = 2 and is 6 units long. point c is on the line x = −3. if the area of δabc is 6 square
any g,,,irl can be my bestie forever​
A watermelon weighs 4.2 kg and a pumpkin weighs 2 kg 250g Express the total weight of the items in kilograms. (30 points​
How can this sentence be changed into a simple sentence? The ski club members are raising money for a trip to Aspen, but they will probably pay most of the expe