jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

Evaluate The Function when x = -2, 0, and 3 g ( x ) = - 3 x + 5 HELP PLEASE
A student throws a 5.0-newton ball straight up. What is the net force on the ball at its maximum height? (1) 0.0 N (3) 5.0 N, down (2) 5.0 N, up (4) 9.8 N, down
Describe one way the volcanic ash cloud may have contributed to cooler weather conditions in Europe.
In the 1920s, controversies over Prohibition, the National Origins Act, and the Scopes trial all reflected disagreement over the (1) effects of demobilization (
By the Fall of 1940, Germany controlled how much of western Europe? a. Very little c. About half b. Almost all d. None
One similarity between the Nile River valley and savanna lands in Africa is that they both (1) served as major barriers to the movement of people and goods (2)
3 In the wave-mechanical model of the atom, an orbital is defined as (1) a region of the most probable proton location (2) a region of the most probable electro
Chlorophyll gives plants their green color. Chlorophyll is produced only when plants are exposed to light so plants kept in darkness have no chlorophyll are app
how is it possible for a compound to both have ionic and covalent bonds
Objects fall at constant velocity