TylerBrodsky1830 TylerBrodsky1830
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Kara paid $24.64 to ship 11 packages. Each package was the same size and weight. How much did it cost to ship 1 package

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 04-01-2019

Answer:

$2.24

Step-by-step explanation:

The shipping cost for one package was 1/11 of the total shipping cost.

... 1/11 · $24.64 = $2.24

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 16-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

If it cost $24.64 to ship 11 packages

Divide $24.64 by 11 to get the cost of 1 package

$24.64/11=$2.24 per package

Check:

$2.24*11=$24.64

Answer Link

Otras preguntas

need done ASAP HELP MEEE
how to make 9.37% into decimal​
MOD OR OPTİ ? YARDIMMM
Why is age-appropriate, credible, and accurate information about the harm associated with substance abuse important?
What is the cost, in dollars, of heating the hot tub, assuming 75.0% efficiency to account for heat transfer to the surroundings?
what does 6 and 18 have in common
The passage below is from a secret communication issued by the German Foreign Office in January 1917. We make Mexico a proposal or alliance on the following bas
Which sentence contains a pronoun with a vague or ambiguous antecedent? A. Liz and Edna are twins, but she is the quiet one. B. Eddie put ketchup and mustard on
What was Philip II’s key achievement in Greece?
Which are examples of how Lester Maddox changed his views on race relations? Check all that apply. A.) He honored Martin Luther King Jr. B.) He helped integrate