madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Why was Napoleon so anxious to sell the Louisiana area to the Americans at such a low price?
three ways that humans affect earths systems
what is the lining of the uterus break down
Which describes the Anasazi or ancestral Pueblo Indians of the Southwest? A. lived in cliffside caves or adobe dwellings B. lived near the water and celebrated
The sum of two numbers is 200 and the two numbers are in a ratio of 4:6. Find the larger number.
the plaque of 1348 is most significant because
Please help which statement best describes the geography of religion in Israel? A) Judaism and Christianity dominate in Israel, while Islam is Majority somewher
is 6/8 greater than 6/7
explain how a hawk or eagle could use convection currents to soar upward without flapping its wings
what percent if 33.5 is 21