kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

An electric iron is plugged into a receptacle that has 110 v present. If the voltage loss from the panel to the receptacle is 6 v, the line voltage at the panel
change 7 out of 50 to a percentage
The repetition of similar consonant sounds in the middle or at the end of words
Which phase occurs directly after s phase... A. G1 B.G2 C. Cytokinesis D.M phase
answer to number 11 (pls help i don't wanna retake this class next year, help me)
Which statement best describes why a pond ecosystem could be considered an open system?
what state of matter has a definite shape
A farmer has a square plot with an area of 1383.84 m². Determine the amount of fencing needed to fence in the plot of land.
show me the steps to y=mx+b
How do I solve this problem?