uli19
uli19 uli19
  • 01-05-2019
  • Mathematics
contestada

Can somebody help me please?

Can somebody help me please class=

Respuesta :

halliec12izzy10624 halliec12izzy10624
  • 01-05-2019

Answer:

$22.50

Step-by-step explanation:

C= 0.20X+14.50

C=0.20(40)+14.50

C=8+14.50

C=22.50

Answer Link
FoxPotato8
FoxPotato8 FoxPotato8
  • 01-05-2019

The answer is 22.5

You have to plug in 40 in for x.

Answer Link

Otras preguntas

what significant events has Antigone experienced?
complete the congruence statement
is apartheid a thing of the past.​
Factor. X squared plus 8x plus 15
Calculate Lindere's total monthly income
What is the definition of executes?
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
A 7-gallon jug of water costs $22.40. What is the price per pint?
4. Fiona opened a retirement account that has an annual rate of 6.2%. She is planning on retiring in 25 years. How much must she deposit into that account each
2 cars are 200 km apart and then drive towards each other, one at a speed of 40 km/hr and the other at a speed pf 100 km/hr. how much time till they meet?