bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

4000+48 yygttccrcrccr
True or false everyone in the colonies could vote
plum-pudding model other name​
1/10 + -9/10 = what in fraction form
evaluate this equation (-5)^5/(-5)^-6
Please help! will mark brainliest i need an explanation to each road,a,b,c. ​
Mikaela purchased a paddleboard originally priced at $899. If all merchandise was on sa spent on the paddleboard? $385.67 $424.78 $578.51 $604.58
what is 50+60 i need help
You are standing at the edge of a cliff which is 40 m tall. You throw an apple up with a speed of 15 m/s, and it accelerates downward at 9.81 m/s^2. How long do
what is 50+60 i need help