bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 12-quart container of disinfectant for $44.04

B. 2-gallon container of disinfectant for $23.04

Respuesta :

sheep4 sheep4
  • 03-06-2019

Answer: B

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon. 12 / 4 = 3.

A contains 3 gallons. B contains 2 gallons. If you divide the price by the number of gallons, b will be cheaper.

Answer Link
vikaminia2013 vikaminia2013
  • 03-06-2019

Answer:

B.

Step-by-step explanation:

A quart is approximately 1/4 of a gallon. Therefore 8 quarts is 2 gallons. 8/12 is 2/3

2/3 of $44.04 is $29.36. Therefore A is more expensive and B is the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

How to figure out this math problem
Read the sentence below to answer the question. Just before she stepped out of the room, Alice paused, turned, and blew me a kiss. The sentence above is an exam
what happens to gametes during sexual reproduction of protists
Plz help me I have no idea how to do this
Mrs.Rowan allotted 30 minutes at the beginning of class for her students to complete an exam. The last student took 42 minutes to complete the exam. What is Mrs
a bouncy house costs $75 to rent for every 2 hours plus 8.25%. what is the total cost for 6 hours?
is -9.7 rational or irrational give reasoning
How many different teams of 5 can be made from 12 students?
Que significa caballos y caracoles no se comen los señores
A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $18 plus an additional $0.11 for each minute of calls. Plan B costs $8 plus an additional $0.13 for each