bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Ca(NO3)2(aq) + KCl(aq) → Express your answer as a chemical equation.
need some help with these questions in the image ​
The diagram at right represents Earth in space on the first day of a season. Which season is beginning in North Carolina on the day represented in the diagram?
When evaluating a source for its usefulness, a writer is trying to determine if the source: A) was published recently. B) is relevant to his purpose and message
Teachers are being trained to standardize the scores they give students essays. The results are shown in the tables Calculate the MADs for the teachers scores.
I have already done Number one but I need help with 2. Please help when you find time to!
a bag contains coins of rupees 2 Rupees 1 and 50 paise, in ratio of 1 is to 2 is to 4. if the total amount is rupees 72 find how many 50 paise coins are there
2. Mark has information that he needs to use for in-person conferences and on his website. Jim told him that he should use PowerPoint, because it's only present
What does “ just be honest with me “ mean?
10 Cecelia took 40 minutes to complete a journey. She travelled half the distance at a speed of 100 km/h and the other half at 60 km/h. How far was her journey?