jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

What impact did the Brown vs Board of Education trial have on the Civil Rights Movement?
Suppose the circumference of a circle is 2 pi what is the area?
What did the Women’s Christian Temperance Movement campaign for?
_____________ is/are necessary for evaporation to occur. a Sublimation b Dry conditions c Transpiration d Heat
Some single-celled organisms that make copies of themselves through mitosis. Which decribes the function of the cell cycle in such single-celled organisms?
In fruit flies (Drosophila melanogaster) grey body is dominant to black body and normal wings are dominant to vestigial wings. If a heterozygous grey fruit fly
Choose the correct Vocabulary word for the blank in the following sentence When someone hurts you , the desire for ______ is strong A. immolation B. retribution
Jamie bought 5/8 pound of wheat flour. He also bought 2/8 pound of white flour. How much flour did he buy?
14 line sonnet poem 10 syllables per line about something I hate witch is math.
where are volcanoes most likely to form