trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of a line parallel to y - 5x = 10 that passes through the point (3, 10). (answer in slope-intercept form) A) y = 5x - 5 B) y = 5x + 5 C) y =
what is the GCF of 83 and 105?
The graph of g(x) is the graph of f(x)=x−2 reflected across the y-axis. Which equation describes the function g? A. g(x)=−x−2 B. g(x)=−x+2 C. g(x)=x+2 D. g(x)=−
What number is the solution of the inequality of 10.6 < b
how does the heating element of a portable electric heater work
Which sentence best contrasts two things? A.Running on a treadmill is much easier than running outdoors. B.Running on a treadmill, like running outdoors, helps
v^3 times v^4 times v = ??? Pretty sure I add the exponents, correct?
You and your friends want to rent a limo on prom night. The limo costs $75 per hour plus a $50 booking fee. You have $350 to spend. How many hours can you ha
Use the pohlig-hellman algorithm to compute the discrete log x when 23x ≡ 87 (mod 421)
1.What might be some positive effects of living in a city which such diverse beliefs systems? 2.What might be some negative effects of living in a city which s