arsh18 arsh18
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Determine the unit rate.
5 1/4 yards of ribbon cost $9.17.

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 04-09-2019

Step-by-step explanation:

9.17/5.25= $1.75 a yard for ribbon

Answer Link
ewomazinoade ewomazinoade
  • 17-02-2022

The unit rate of the ribbon is $1.75.

What does division mean?

Division is the process of grouping a number into equal parts using another number. The sign used to denote division is ÷.

What is the unit rate of the ribbon?

$9.17 ÷ 5 1/4

$9.17 x 4/21 = $1.75

To learn more about division, please check: https://brainly.com/question/13281206

Answer Link

Otras preguntas

What is the main reason why Sotomayor refers to the saying “a wise old man and wise old woman will reach the same conclusion in deciding cases”?
At the end of the French and Indian War, the would fall to the British.
How to change the command prompt of a computer​
Perform the following operation and express the answer in scientific notation. 2.36×10-2 8.4×10²
2.8 + 32x + 1 =16.6​
Step 1: Read each section of the scenario on your own. a) If you have questions about how to complete this assignment, ask your teacher for assistance. b) If yo
2- The nurse is caring for a client receiving a heparin infusion containing 25,000 units heparin in 250 mL 5% dextrose in water. The activated partial thrombopl
15. How many PC’s can be connected to a UPS?
math questionawdAawdadaDaWD
Please help!!!! Write the equation of the circle in general form. Show all your work