jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

What does el muslo mean?
Rewrite the following linear equation in slope-intercept form. Write your answer with no spaces. y+2=4(x-3)
The square root of 617 is between which two numbers?
The length of an arc of a circle is equal to 1/5 of the circumference of the circle. If the length of the arc is 2π, the radius of the circle is
Two parents with dimples have a child with no dimples. The allele D for dimples is dominant. What are the possible genotypes of the parents? I. DD and Dd II. Dd
How do you do 720 divided by 10 with the exponet of 3
what kind of symbiotic relationship is showm between Dori and Marlin
What is the value of 6P6?  A.1  B.36  C.720  D.46,656
Of the model cars manufactured in September,1/5 were models of NASCAR cars and 1/3 were world were 2 vintage models.how many cars manufactured in September were
What's the value of pi?