citysgirl citysgirl
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $3.45 per pound find the cost of 2.6 pounds of apples Solve this problem With multiplication​

Respuesta :

cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 01-10-2019

Answer:

8.97

Step-by-step explanation:

3.45(2.6) = $8.97

Hope this helps you! :)

Answer Link

Otras preguntas

What effect does a rise in the cost of machinery or raw materials have on the cost of a good?
Gasoline costs $2.79 per gallon Is the number of gallons proportional to the total cost
What are the reasons for not increase in height
Which genetically engineered medicine is used to treat patients who have growth defects? insulin flu shot human growth hormone penicillin
The gas tank on your lawn mower holds 1/8 gallon of fuel. You can mow 2 1/4 lawns with one tank of fuel. At this rate, how many lawns could you mow with 1 gallo
Which statement best explains why citizens should serve on juries? a) Citizens should serve on juries to make a lot of money b) Citizens should serve on juries
All integers are whole number true or false
Lures, reels, rods, hooks, baits and nets are common equipment used in what food gathering method?
What is the simple subject of a tornado shape is like a funnel?
how did the akkadian empire form