ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Convert: 25 pints (liquid) to liters.
Please help Radiocontrast dyes are considered safe because the isotopes have short half-lives and the isotopes coat the gastrointestinal tract and are not absor
What common benefits do proteins, carbohydrates, and fats provide for the body?
What attributes will help you solve if it's a rhombus?
Jimmy’s dad gave him $100 on his birthday, which is January 1. Jimmy deposited the $100 in his savings account the same day. At the beginning of every month the
where did many colonists settle as more people moved to Maryland and Virginia
how did the writing of enlightenment-era thinkers like John Locke and montesquieu influence th american revolution
I was an American inventor and businessman who is best known for inventing the electric light bulb. Who am I?
What are the four steps of a home inspector
What is the Initials of Washington