makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

which sentence is written in the interrogative mood? i expect the concert to be really entertaining. are you going to the concert with me this weekend? you real
the value of x + y is negative, and x is a positive interger. What must bw true about y? Explain
How did trade play a role in the development of early African states
what is the value of (3^6 ÷ 3^5)^2 ? 1 3 9 27
The process of condensing one's writing means that A. the writer is revising to replace dull or vague words with those that create more powerful images. B. t
Explain why an energy pyramid in any ecosystem typically is limited to four or five levels only.
how is protein different from a carbohydrate?
Two independent clauses incorrectly joined are referred to as a ______. misplaced modifier sentence fragment fused sentence subordinate clause
what is the lcm of 9 12 and 18
Brief summary of the watcher by James Howe ?? Please