banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Solve 2-8 12-18 Evens only
write a diary entry on Rajgir hills of bihar​
Which personality trait best fits this description? A ella le gusta pintar y tocar los instrumentos musicales. A. artística B. simpática C. amable D.
How does the limited sports equipment affect the training of the student athletes?
Which of the following will help kick start a project? - smart kit - best practices - code snippets - none of the above
How did the 13 colonies contribute to the foundation of the United States? In Essay
____ is a common complication of panic disorder.
Which aspect of globalization have a positive or negative effect on your company?
What percent of 253 is 81
Kaylee came up with a input/output table that she believed do not have a rule. Do you think Kaylee is correct? Explain your thinking.