loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

What were the goals of President Theodore Roosevelt’s Square Deal plan?
Read this summary of the story of Frankenstein. Frankenstein is a story about a man, Victor Frankenstein, who is so driven by his desire to uncover the secret
Marie wants to buy some sunscreen for under $15. One brand costs $10; the second brand costs $5 for the same level of protection. Marie sees that the active ing
Farmer francine has boths pigs and chickens on her farm. There are 20 feet and 6 heads. How many pigs and chickens are there?
The blue arrow is pointing to the outermost organelle in Cell B named the ____
8x=-4(x+3) I would really appreciate some help
Darla uses Three pink roses and 4 yellow tulips to fill each vase she feels seven vases many flowers does she use
Hockey is extremely popular in Quebec. A: True B: false
In Botswana today, HIV/AIDS infection rates are decreasing and life expectancy is staying the same. increasing and life expectancy is increasing. staying the s
s/3+.6=1.2 What is s?