marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

to lessen the growing power of socialism, Bismarck
In “Dover Beach” by Matthew Arnold, the speaker, in a world filled with misery, finds solace with_______? his poetry his family his death his love
Saturated fats found in animal products, such as bacon and cheese, are also called a. cholesterol. b. amino acids. c. triglycerides. d. lipids.
which of the following is an example of rhetorical device ? (A. purpose) (B.ethos) (C.emotion) (D.pattern)
Does technology always follow science
Find the solution, given the replacement set. 5x - 2y = 6 {(-2, -8), (0, -3), (1, -1), (2, 4), (4, 7)} a{(-2, -8), (0, -3), (1, -1)} b{(1, -1), (2, 4), (4, 7
The mathematics department sponsors Math Family Fun Night every year. In year 1, there were 35 participants. In year 3, there were 57 participants. They determi
Mark the statement if it is true of the Silk Road. a. Most merchants on the Silk Road used money in the exchange of goods. b. Merchants from China carried silk
Which base is the strongest for the given [H+]? 10-9 10-11 10-10 10-12
Ustedes___ (estudiar) en la biblioteca