idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $28 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $8. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

felishaguerrero felishaguerrero
  • 03-12-2019

Answer:

28/8=3.5...so probably just 3

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Darrin put the numbers 7.25, 7.52, and 5.72 and 5.27 in order from greatest to least.Is his work correct?Explain
How much does the average 10 year old weigh
What is the circumference of a circle with a radius of 2.5 m? A. 2.5π m B. 5π m C. 6.25π m D. 25 π m
Two solid samples each contain sulfur, oxygen, and sodium, only. These samples have the same color, melting point, density, and reaction with an aqueous barium
A theme park has a log that can hold 12 people. They also have a weight limit of 1500 lbs per log for safety reason. If the average adult weighs 150 lbs, the av
is 1.2 equal to 1.20?
U.S. President for most of WW II
what is the answer to negative seven eighteenth and negative three sixth
What was the Underground Railroad? Your response needs to include and explain the terms conductor, lines, station, and freight.
Which best explains why magnets can push on or pull other magnets without touching them?