abbyjones15263 abbyjones15263
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

This package of cheese costs $2.97 (there are 11 slices of cheese)

How much would a package with 18 slices cost at the same pruce per slice?​

Respuesta :

chrishinson80 chrishinson80
  • 03-12-2019

Answer:

$4.86

Step-by-step explanation:

2.97/11 =.27                 .27 x 18= 4.86

Answer Link
jecarter2099 jecarter2099
  • 03-12-2019

Answer:

4.86

Step-by-step explanation

Answer Link

Otras preguntas

In Georgia, persons under 21 years of age are presumed to be driving under the influence of alcohol (DUI), if they are operating a motor vehicle with a blood al
A quadrilateral is a four sided polygon. True False
what is the answer this question?
N pedigree charts, if both parents are carriers of an autosomal recessive disorders, typically the disorder will
The ancient chinese made their instruments from many materials. which of the materials listed below were used to construct ancient chinese instruments
jackson’s 1828 campaign was unusual because he. had no political experience. ran against a sitting president. appealed directly to western voters for support.
What is the volume of 35.0 g of propylene glycol if the density of propylene glycol is 1.036 g/ cm3? A.) 33.8 cm3 B.) 33.78 cm3 C.) 34 cm3 D.) 33.784 cm3
Differentiate between plant cell and animal cell
Which of the following could be an example of a function with a domain [a, infinity) and a range [b, infinity) where a >0 and b>0? Answer choices: A)f(x)=
This is the final step in the healthy decision making process. A. list all your options B. identify the situation C. evaluate the decision D. think about