osnapitsydney osnapitsydney
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

if a pint of milk cost $0.76 what is the cost per cup

Respuesta :

atethelastcookie
atethelastcookie atethelastcookie
  • 03-01-2020

Answer:

$0.38

Step-by-step explanation:

Since there are two cups in a pint so you divide 0.76 by 2

Answer Link
daionnamiller daionnamiller
  • 03-01-2020

Answer:

.38 cents

Step-by-step explanation:

Since there are 2 cups in one pint, you have to divided .76 (cents) by 2 and you get .38 (cents)

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of 5 in 356,039,763
What is the diameter of a circle whose circumference is 5? 1) 2.5/pi squared 2) 2.5/pi 3) 5/pi squared 4) 5/pi
How to find the quotient for 10/5
a=(vf-vi)/t solve for vf
What is 0.00000802 in scientific notation
what is 1 20/32 as a decimal and percent?
By tradition, when does the presidential campaign begin?
What is the value of 3 in 63.856
Can some one help me ??? Anyone ?
this is for algebra 1 My two numbers add up to 12. Three times my first number plus twice my second number is 29. Which two numbers is she thinking of? Show yo