xzaviermontalbo2
xzaviermontalbo2 xzaviermontalbo2
  • 01-02-2020
  • Mathematics
contestada

a construction contractor use the equation Y=KX to determine it would cost them $19.25 to buy 7 boxes of nails. how much is each box

Respuesta :

ujoy64
ujoy64 ujoy64
  • 01-02-2020

Answer:

2.75 dollars

Step-by-step explanation:

If 7 boxes cost 19.25 dollars to get one box you would divide 19.25 by 7

Answer Link

Otras preguntas

why isnt food the only limiting factor that keeps populations from growing too large
Mark if the statement about Benin is correct. A. Benin City was the well-organized capital of Benin. B. Benin dominated the rain forest and the coastal regions
Group of representatives who wrote a letter to king George
How many times larger is 220 than 22
combine like terms y+4+3(y+2)
What is the cube root of 159?
Glycolysis is a body process which involves: a.the passage of water through a semipermeable membrane b.the division of the nucleus of a body cell c.the maintena
Of all the plays performed in ancient Greece, how many have been found intact?
What happens to a white light passes through a prism?
Which ocean served as a highway for explorers, early settlers, and later immigrants to North America?